
Dlaczego tak dużym zainteresowaniem cieszy się chlorek sodu? Okazuje się, że jest to preparat o wszechstronnym zastosowaniu. Wykazuje się skutecznością i – w zdecydowanej większości przypadków – nie przyczynia się do powstawania skutków ubocznych. Czym konkretnie cechuje się chlorek sodu? W jakich sytuacjach może być swobodnie zastosowany ten surowiec chemiczny?
Czym jest chlorek sodu?
Trzeba już na samym początku tego wpisu zauważyć, że chlorek sodu to substancja zawierająca rozmaite jony. Tak naprawdę tylko po samej nazwie można domyślić się, iż są to elementy chlorkowe oraz sodowe. Ich znaczenia nie można bagatelizować. Zarówno jony chlorkowe, jak i sodowe są bowiem bardzo istotne w aspekcie prawidłowego funkcjonowania całego naszego organizmu. W jaki sposób działa chlorek sodu? Należy wyjaśnić, iż sód to najbardziej znaczący elektrolit płynu pozakomórkowego. Natomiast chlor stanowi istotny anion tej konkretnej substancji. Te właściwości są często wykorzystywane. M.in. przez przemysł farmaceutyczny. W końcu chlorek sodu ma cechy nawadniające. Osoby, które mają kłopoty w tym zakresie, często sięgają zatem po stosowne preparaty na bazie tej substancji.
Przemysł farmaceutyczny – zastosowanie
Warto zaznaczyć, że chlorek sodu zdobywa coraz większe uznanie. Nie da się ukryć, że jest to bowiem substancja o uniwersalnym zastosowaniu, która pomaga w rozmaitych sytuacjach. Preparaty na bazie NaCl są używane uwzględniając np. przemysł farmaceutyczny. Kiedy konkretnie? Chociażby w celu uregulowania działania tak bardzo istotnej gospodarki elektrolitowej. Nie brakuje osób, które poddają się rozmaitym zabiegom chirurgicznym. Takie operacje, mniej lub bardziej poważne, mogą przyczynić się do wystąpienia zaburzeń w zakresie gospodarki elektrolitowej. Z tym kłopotem można się jednak szybko uporać – stosując, w odpowiednich ilościach, chlorek sodu. Ta substancja jest także z powodzeniem używana w przypadkach odwodnienia. Ten groźny stan może powstać z rozmaitych przyczyn (na skutek biegunek, wymiotów, oparzeń). Warto też wspomnieć o odwodnieniach izotonicznych i hipotonicznych. Oczywiście, tutaj dużą rolę odgrywa lekarz. Fachowiec ma bowiem za zadanie przepisać odpowiednią dawkę, która pozwoli wrócić do pełni formy.
Odpowiednie roztwory na bazie NaCl są stosowane również – w postaci ampułek – do inhalacji. Kto z tego najczęściej korzysta? Osoby, które mają rozmaite kłopoty z gardłem, krtanią, katarem, czy astmą oskrzelową. Preparaty tego typu posiadają bowiem właściwości, które uśmierzają ból i pozwalają wyeliminować (albo chociaż zmniejszyć) powyższe dolegliwości. Warto tutaj wspomnieć o odpowiednim nawilżaniu i jednoczesnym oczyszczaniu dróg oddechowych. Produkty z chlorkiem sodu są także używane do przemywania oczu. Dużo pracujesz przy komputerze? Z tego względu często narzekasz na kłopoty z oczami? Doskwiera Ci ból, pieczenie, swędzenie? Często farmaceuci doradzają produkty oparte na NaCl. Działają one kojąco i pozwalają wrócić do wykonywania zadań przed komputerami przenośnymi albo stacjonarnymi.
Jakie występują tutaj przeciwwskazania?
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu na bazie NaCl trzeba mieć świadomość występujących przeciwwskazań. Na szczęście w tym przypadku nie jest ich wiele. Kto jednak powinien uważać? Są to osoby, które mają rozmaite problemy z sercem (np. chodzi o niewydolność). Takie preparaty nie powinny być też stosowane w przypadku Pacjentów zmagających się z niewydolnością nerek. Podobnie jest pod kątem obrzęków płuc. Z racji tego, że chlorek sodu pomaga odpowiednio nawodnić organizm, ta substancja nie może być zażywana przez osoby cierpiące w danym momencie na przewodnienie organizmu. Inne przeciwwskazania to zaś poważne zaburzenia gospodarki elektrolitowej. Mogą one występować z towarzyszącymi hipokaliemią, hiperchloremią i hipernatremią.
Aby nie występowały skutki uboczne, Pacjenci nie powinni spożywać, wraz z NaCl, innych leków zawierających jony sodowe i chlorkowe. Odpowiednie stosowanie preparatów i przestrzeganie zaleceń lekarza (albo farmaceuty) powoduje, że skutki uboczne zazwyczaj się nie pojawiają. Z czym ewentualnie trzeba się liczyć? Efekty uboczne przyjmowania leków dożylnych opartych na NaCl to nudności, wymioty, bóle głowy… Czasami dochodzą do tego takie problemy, jak większa masa ciała, gorączka, napięcie skóry, czy częstoskurcz. W skrajnych wypadkach Pacjent zapada zaś w śpiączkę.
Gdzie jeszcze może być użyty chlorek sodu?
Chlorek sodu jest stosowany nie tylko w takiej branży, jak przemysł farmaceutyczny. Z powodzeniem jest używany także w ramach chemii gospodarczej. Bez trudu można spotkać się z zastosowaniem NaCl w branży spożywczej, czy przemyśle paszowym. To nie wszystko. Pewną ciekawostką jest fakt, że chlorek sodu jest wykorzystywany w garbarstwie i przemyśle szklarskim. Niektórzy stosują ten preparat w okresie zimowym… Kiedy dokładnie? Warto wyjaśnić, iż odpowiedni roztwór, na bazie NaCl, jest często używany do usuwania zamarzniętego śniegu i lodu, które mogą znajdować się na ulicach, czy chodnikach.