Chcesz posiadać piękne tuje niedaleko swojego domu? W takim razie niezbędne jest stosowanie właściwych nawozów. Czym charakteryzują się żywotniki (inna nazwa tych roślin)? Jakie nawozy można stosować w ich przypadku? Kiedy trzeba pamiętać o nawożeniu?

Czym cechują się tuje?

Tuje (żywotniki) zaliczamy do roślin iglastych. Warto dodać, iż należą one do rodziny cyprysowatych. Jak wygląda ich zastosowanie na terenie naszego kraju? Przeważnie tuje są sadzone w żywopłotach. Nie jest to przypadkowe, ponieważ znakomicie komponują się z takim środowiskiem i poprawiają walory wizualne danej lokalizacji. Można jednak zdecydować się też na nieco inny sposób wykorzystania żywotników. Okazuje się, że tuje nie muszą być koniecznie dostosowywane do większej partii roślin. Coraz widoczniej można bowiem zaobserwować, że są one sadzone też jako pojedyncze elementy – na przykład w przydomowych ogrodach. Nie może to jednak zaskakiwać. W końcu charakteryzują się m.in. bardzo oryginalnym pokrojem i intensywnymi barwami łusek. Co ciekawe, nie opadają one wraz z nastaniem w Polsce okresu zimowego. Niektórzy zauważają, że olejek z tej rośliny ma liczne właściwości prozdrowotne. Pomaga m.in. w przypadku problemów z górnymi drogami oddechowymi.

Nawóz do tuj
Nawóz do tuj

Rodzaje nawozów

Aby tuje efektownie się prezentowały i cieszyły nasze oczy, a także sąsiadów, członków rodziny, czy znajomych należy pamiętać o właściwym nawożeniu. Jakie nawozy są tutaj stosowane? Na pewno nie wolno bagatelizować wpływu elementów organicznych. Takie nawozy – w formie obornika albo kompostu – bardzo dobrze „zasilają” rośliny pod kątem składników mineralnych (zaleca się stosowanie ich przynajmniej jeden raz w ciągu roku kalendarzowego). To nie wszystko. Należy dodać, że nawozy organiczne pozytywnie wpływają też na strukturę gleby. Osoby, które w naturalny sposób mogą pozyskać obornik (chodzi nam np. o ludzi hodujących świnie, krowy) na pewno powinny wziąć to pod uwagę. Często wykorzystywane są też nawozy mineralne. W tej grupie wyróżniamy produkty płynne (mogą być stosowane w aspekcie relatywnie małej liczby roślin) i granulowane. Jakie stoją przed nimi zadania? Porządne nawozy do żywotników przede wszystkim błyskawicznie uzupełniają braki w temacie niedostatecznej ilości substancji odżywczych. Ich użytkowanie jest proste – trzeba jednak pamiętać o tym, aby „współpracować” z producentem i nie przekraczać rekomendowanych przez niego dawek.

Czym kierować się wybierając nawozy do żywotników?

Nawóz do tui musi być wybrany bardzo starannie. Wszak te produkty nie tylko odpowiadają za prawidłowy rozwój niedawno posadzonych roślin. Odpowiednie specyfiki gwarantują systematyczny wzrost, a także właściwą odporność – w kontekście chorób czy szkodników. Co trzeba mieć szczególnie na uwadze? Wiesz już, że w przypadku nawozów organicznych najlepszym wyborem są obornik i kompost. Decydując się na elementy mineralne warto wybierać zaś preparaty posiadające w swoim składzie fosfor, potas i azot. Zwracaj uwagę też na mikro i makro elementy. Nie zaszkodzi – raz w ciągu sezonu – zastosować siarczanu magnezu. Szczególnie, że żywotniki są dość wrażliwe na niedobór magnezu. Jaka ilość nawozów będzie optymalna? Trzeba je dostosować do posiadanych w tym momencie roślin oraz zapotrzebowania – pod kątem substancji odżywczych. Producenci podają konkretne informacje na opakowaniach (dotyczą one optymalnych dawek). Pamiętaj, aby w tym temacie nie przesadzić ze zbyt dużą ilością. Dlaczego? Za duże porcje nawozów bardziej nie pomogą, a mogą nawet zaszkodzić (częstym problemem są poparzone korzenie).

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Wybór nawozu to jedno. Trzeba też właściwie – i w odpowiednim terminie – zastosować te preparaty. Nawożenie rozpoczyna się wraz z nadejściem okresu wegetacyjnego. Ma to zaś miejsce zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia. Druga seria zabiegów powinna być zaś zastosowana w czerwcu. Każdy właściciel żywotników powinien pamiętać też o optymalnym nawodnieniu – po to, aby nawozy (czy to mineralne czy organiczne) szybko zaczęły działać.