Aby konie cieszyły się dobrym zdrowiem i miały odpowiednią dawkę energii, do wykonywania różnych czynności, muszą być właściwie karmione. Od czego zależy ilość paszy, która powinna być podawana zwierzęciu w ciągu jednego dnia? Jakie produkty muszą być koniecznie umieszczone w takim menu? Z dzisiejszego wpisu dowiesz się również tego, jak często te zwierzęta powinny być karmione, aby nie narzekały na pusty żołądek.

Pasze dla koni – od czego zależy dzienne zapotrzebowanie?

Obecnie hodowcy mogą przebierać w ofercie. Na rynku pojawia się coraz więcej producentów tego typu jedzenia. Wybierając pasze dla koni trzeba zwracać uwagę nie tylko na konkretną markę (na pewno liczy się doświadczenie w branży, a także opinie, które powinny zasygnalizować, że te preparaty są nie tylko smaczne, lecz przede wszystkim zdrowe). Bardzo istotna jest masa ciała zwierzęcia. Dlaczego? Przyjmuje się bowiem, że – w ciągu jednego dnia – konie powinny mieć zapewnioną ilość paszy (w kg), która będzie wynosiła od 1,5% do 2,5% całkowitej masy ciała danego zwierzęcia. Jak dokładnie zważyć konia? Okazuje się, że wcale nie jest to takie proste, jak może wydawać się na samym początku. Szczególnie mamy na myśli osoby, które zajmują się hodowlą tylko na własny użytek i nie mają profesjonalnego wyposażenia. Najlepiej byłoby posiadać specjalną wagę platformową. Ewentualnie można skorzystać ze wzorów pozwalających mniej więcej oszacować ten parametr. Oczywiście, w tym drugim przypadku trzeba liczyć się z pewnym marginesem błędu, który zazwyczaj wynosi około 5%. Co jeszcze wpływa na ilość dziennej porcji? To wiek, aktualny stan zdrowia. Tak samo, jak rodzaj codziennej aktywności. Powinno być jasne, że zapracowane konie (chodzi nam chociażby o zwierzęta biorące udział w zawodach sportowych) mają większe zapotrzebowanie. Nie ma zatem jednej dawki paszy, która będzie optymalna dla każdego.

Pasza dla koni
Pasza dla koni

Rodzaje pasz dla koni

Wyróżniamy m.in. pasze objętościowe, które skutecznie wypełniają żołądek i eliminują uczucie głodu. Trzeba zauważyć, że to podstawowa forma pokarmu każdego konia. Szacuje się, że udział pasz objętościowych, w codziennym jadłospisie, nie może być mniejszy niż połowa wszystkich podawanych pokarmów. W jakiej formie występuje ten pokarm? To choćby siano. Konie je uwielbiają! Warto zadbać, aby tego składnika diety nigdy nie zabrakło naszym podopiecznym. Jest to dla nich swego rodzaju smaczna i zdrowa przekąska. Inne pasze objętościowe to zielonki łąkowe i kiszonki. Istotnym elementem jest tutaj też słoma. Szczególnie, że ma dobre działanie pod kątem prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Zadaniem każdego właściciela jest to, aby – w miarę możliwości pod kątem panującej aury – konie miały dostęp do pastwiska. Dlaczego jest to istotne? Na skutek tego zwierzęta mogą posilić się w naturalnych warunkach, co jest korzystne dla ich zdrowia.

Pasze objętościowe mają ważne znaczenie dla koni. Zaleca się jednak, by nie opierać menu zwierzęcia tylko na takich pokarmach. Żeby zagwarantować koniom odpowiednią podaż wszystkich niezbędnych składników – do optymalnego funkcjonowania – trzeba też zadbać o właściwe porcje pasz treściwych. Co warto wiedzieć na ich temat? Takie jedzenie powinno być dobrze zbilansowane. Ważne są m.in. takie składniki, jak białka, tłuszcze, czy skrobia. Hodowcy często podają zatem koniom owies, jęczmień, kukurydzę. Do tej grupy swobodnie można zaliczyć również rozmaite odmiany śruty (są one wyjątkowo bogate w białko), melasę, wytłoki owocowe, wysłodki buraczane. Co zaś zrobić, aby ochronić zwierzęta przed kłopotami wynikającymi z niewłaściwej pracy układu pokarmowego? W takiej sytuacji warto podawać pasze dla koni, które są bogate we włókna. Dobrym rozwiązaniem są również nasiona lnu, które regulują działanie układu pokarmowego.

Jak często konie powinny być karmione?

Najlepiej, aby zwierzęta były karmione regularnie. Podobnie jest zresztą w przypadku ludzi. Wtedy można liczyć na optymalne funkcjonowanie organizmu. Eksperci rekomendują, aby podawać zwierzętom pasze dla koni 3 albo nawet 4 razy dziennie. Oczywiście, podopieczni powinni być systematycznie obserwowani. Tak, aby w razie konieczności (np. choroby, nietolerancje pokarmowe) wprowadzić zmiany żywieniowe.